Doğal gaz fiyatları illere göre değişecek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba teklifle, il veya bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanacak. Vatandaş gaz tüketimini yüzde 15 kısmak zorunda kalacak.

Do%C4%9Fal+gaz+fiyatlar%C4%B1+illere+g%C3%B6re+de%C4%9Fi%C5%9Fecek
ABONE OL

 İKLİM BELİRLEYECEK 

Yüzde 25 zam yapılan doğal gaza TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ‘torba’ teklifle, şimdi de il veya bölge bazında kademeli fiyatlandırma uygulanacak. Örneğin kışın soğuk geçtiği bir ilde aylık doğal gaz tüketim ihtiyacı 100 birim olurken, daha ılıman Akdeniz’deki bir ilin ihtiyacı 50 birim olacak. Sistemin tüketiciye etkisini hesaplayan Enerji Bakanlığı, bazı illerde fiyat yükseleceği için doğal gaz tüketiminin yüzde 15 azalacağını hesapladı.

FARK FATURA EDİLECEK 

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan “Sözgelimi Ağrı’da bir konut için yıllık doğal gaz tüketiminin 1300 metreküp olduğunu varsayalım. Buradaki konfor şartı 18-20 derecede belirlenebilir. Ama siz ‘Evimde tişörtle dolaşmak istiyorum, sıcaklığım 26 derecenin altına düşerse rahatsız oluyorum’ diyorsunuz ve tüketim değeriniz 1800 metreküpe çıkıyor. Aradaki 500 metreküp temel ısınma ihtiyacının dışında kalan kısım olarak ayrı fatura ediliyor” dedi.

>