Disk’ten pahalılığa 5 maddelik öneri

“2022’ye pahalılık ve işsizlik damgasını vuracak” diyen DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu hükümeti somut önlemler almaya çağırdı ve 5 maddelik öneri sundu: Elektrik, su, doğal gaz faturaları vergiden muaf tutulsun. Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın...

Disk%E2%80%99ten+pahal%C4%B1l%C4%B1%C4%9Fa+5+maddelik+%C3%B6neri
ABONE OL

DEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanlar Kurulu’na artan hayat pahalılığı damga vurdu. Toplantının ardından basına açıklama yapan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ülkeyi yönetenlere göre ekonomi şahlanırken işçi sınıfı başta olmak üzere geniş halk kesimleri için şahlanan tek şeyin işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar ve zamlar olduğunu dile getirdi. İşçinin-emekçinin gün geçtikçe yoksullaştığını ifade eden Çerkezoğlu, “Geçinmek istiyoruz, vergide ve gelirde adalet istiyoruz” dedi. DİSK Başkanı “2022’ye pahalılık ve işsizlik damgasını vuracak” diyerek hükümeti somut önlemler almaya çağırdı ve 5 maddelik de öneri sundu.

İŞTE O MADDELER

*Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.

* Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.

* En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

* Elektrik, su, doğal gaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

* Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

 

>