DİSK: Kara kışı işçi baharına çevirelim

'Artık yeter, geçinmek istiyoruz” diyen DİSK hükümete çağrıda bulundu: Kara kışı işçi baharına çevirelim. İşçinin ezilmemesi için vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır...

D%C4%B0SK:+Kara+k%C4%B1%C5%9F%C4%B1+i%C5%9F%C3%A7i+bahar%C4%B1na+%C3%A7evirelim
ABONE OL
DEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaptığı yazılı açıklama ile ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükü altında kalmamak için hükümeti önlem almaya çağırdı. “Artık yeter, geçinmek istiyoruz” başlığı altında yapılan açıklamada, “İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor. Kara kışı işçi baharına çevirelim. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz” denildi. Çerkezoğlu, bugün DİSK’in örgütlü olduğu tüm illerde ve bölgelerde kitlesel basın açıklamaları yapacaklarını duyurdu ve acilen yapılması gereken tedbirler olarak şu maddeleri açıkladı:
 
*TL’nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir.
 
*TL’nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.
 
*Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır.
 
*İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.
 
>