Destekler sürsün!

Destekler+s%C3%BCrs%C3%BCn%21;
ABONE OL

Ekonomi Haberleri | DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işten çıkarma yasağının devam etmesini, kısa çalışma ödeneğinin pandemi bitene kadar verilmesini ve tutarın da en düşük asgari ücret seviyesine çekilmesini talep etti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen gün yaptığı “Kısa çalışma ödeneğinin süresini son defa olarak mart ayı sonuna, asgari ücretteki artış miktarı kadar yükselttiğimiz nakdi ücret desteğinin süresini de 17 Mart’a kadar uzattık” açıklamasını değerlendirdi.

Salgın devam ettiği sürece ekonomik etkilerinin de devam edeceğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “Pandemi devam ettiği sürece işten çıkarma yasağı da bütün istisnalar kaldırılarak devam etmeli. Ücretsiz izin dayatmasına da son verilmeli” dedi.

ETKİLERİ DEVAM EDECEK

Çerkezoğlu, “Ücretsiz izindeki işçiye işsizlik fonundan nakdi ücret desteği olarak günlük sadece 47 TL veriliyor. Büyük mağduriyetler yaratıyor. Kısa çalışmanın da pandemi devam ettiği sürece yasal olarak devam etmesi gerektiği açık. Ancak kısa çalışmadan yararlanma koşullarının kolaylaştırılması, herkesin yararlanabilmesi, en düşük kısa çalışma ödeneğinin de en az asgari ücret olması gerekiyor” diye konuştu. Arzu Çerkezoğlu ayrıca Kod 29’a dikkat çekerek işten çıkarma yasağındaki istisnaların mutlaka kaldırılması gerektiğini, suiistimal edildiğini vurguladı.

>