Çıkmazdaki çiftçi Ankara'ya gidiyor

Yüksek faiz ve iyice artan girdi maliyetleri çiftçinin belini büktü. Üreticiler borcunu ödeyemez hale geldi. Traktörünü ve tarlasını satmak zorunda kalan çiftçiler, seslerini duyurmak için yarın Ankara’ya gidiyor.

%C3%87%C4%B1kmazdaki+%C3%A7ift%C3%A7i+Ankara%E2%80%99ya+gidiyor
ABONE OL
DAYANACAK gücü kalmayan çiftçi eylem yapacak… Tarım Kredi ve bankalara borcunu ödeyemeyen, girdi maliyetleri yüzünden üretim yapamayacak duruma gelen, traktörünü ve tarlasını satmak zorunda kalan çiftçiler, yarın Ankara’ya gidiyor. Çiftçi Dayanışma Platformu Başkanı Ömer Sarı, “Bizi duymayanlara yeniden sesleniyoruz. Sesimizi duyun, bizi dinleyin. Biz bayrağını, devletini, toprağını seven insanlarız. Çiftçi, milletin efendisiyse Cumhurbaşkanımız bizi dinlesin” dedi.
 
İCRA İŞLEMİ BAŞLAYACAK 
 
DEVLET yetkililerine zor durumda olduklarını anlatmak için Ankara’ya gideceklerini belirten Sarı, defalarca açıkladığı taleplerini bir kez daha sıraladı: “Faizler silinsin, anapara beş eşit taksite bölünsün, ilk taksit 2023’ün Ekim ayında başlasın. Tarım girdi maliyetleri düşürülsün.” Yapılandırmaya başvuranlar için 30 Ekim 2021 son tarih. Peşinatı ödeyemeyen çiftçilerin icra işlemleri başlayacak. Çiftçiler ise, “Traktörlerimizi satsak, tarlalarımızı satsak yine de ödeyemeyiz” diyorlar. 
>