Çiftçi ekim yapmaz oldu

Emeğinin karşılığını maddi olarak alamayan çiftçi ekim yapmayınca, arpa ve buğday fiyatları arttı. Bu durum, hayvancıları da zora soktu

%C3%87ift%C3%A7i+ekim+yapmaz+oldu
ABONE OL

ÇİFTÇİLERİN yaşadığı sıkıntılar bitmek bilmiyor. Bin bir emekle mahsul yetiştiren çiftçiler, onca çabaya rağmen para kazanamayınca ekim yapmayı bıraktı. Buğday ve arpa ekiminin azalması, aynı zamanda döviz fiyatlarının yükselmesi hayvancıları da olumsuz yönde etkiledi. Et, süt yumurta üreten üreticiler yem fiyatlarının yüksekliğinden dolayı zarar etmeye başladı. Bursa Ziraat odaları İl koordinasyon ve Yenişehir Ziraat odası Başkanı Sadi Aktaş, konuyla ilgili konuştu.

ACİL TEDBİR ALINMALI

AKTAŞ, “İnsanlar para kazanamadığı için arpa buğday gibi ürünleri ekmiyor. Ekim az olduğu için bu ürünlerin fiyatları yükseliyor. Çiftçi ne yapacağını şaşırdı. Bursa genelinde baktığımızda köylerde artık hayvancılık bitme noktasına geldi. Yem fiyatlarının yüksekliği arpa buğday ürünlerine bağlanamaz. Sürekli yem fiyatları yükselirken üreticilerin ürünlerinin fiyatları yerinde sayıyor. Çiftçi artık ekmeye korkar hale geldi. Çalışarak batar hale geldi. Devlet yetkilileri bu duruma acil tedbir almalı, et sebze ürünlerinin yurt dışından geldiği gibi süt ve süt ürünleri de böyle giderse dışarıdan gelecek” dedi.

>