'Çiftçi borçları teklife eklensin'

CHP Adana Milletvekili Barut, yeni 56 maddelik ekonomi teklifine çiftçi borçlarının da eklenmesi için hükümete çağrı yaptı: Borç faizlerini silin. Kalan anaparayı da 5 yıl süreyle eşit taksitlerle yapılandırın.

%E2%80%99%C3%87ift%C3%A7i+bor%C3%A7lar%C4%B1+teklife+eklensin%E2%80%99
ABONE OL
AK Parti hükümetinin yeni dönemde Vergi Usül Kanunu, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi’nde düzenlemeler içeren teklifiyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut’tan öneri geldi. Barut çiftçi borçlarının da bu teklife eklenmesi için çağrı yaptı. Barut, “Bu teklifte, çiftçilerin talep ve beklentileri doğrultusunda üretimin sürmesi için üreticileri borç yükünden kurtaracak yapılandırma da yer almalıdır” dedi.
 
‘ÇIKMAZDAN DÖNÜLMELİ’ 
 
“NEFES alamayan çiftçiye derhal yardım eli uzatılmalı, bu çıkmazdan dönülmelidir” diyen CHP’li Barut, “Bu teklifte bankalara, finans kuruluşlarına ve piyasaya borcu 190 milyar liraya ulaşan çiftçiye derman bulunsun. Getirilecek teklifte, çiftçilerin talep ve beklentileri doğrultusunda üretimin sürmesi için üreticileri borç yükünden kurtaracak yapılandırma da yer almalıdır. Borç faizlerini silin, kalan anaparayı 5 yıl süreyle eşit taksitlerle yapılandırın” ifadelerini kullandı. 
 
56 MADDE VAR 
 
AK Parti tarafından hazırlanan 56 maddelik mevcut teklifte küçük esnafa vergi muafiyeti, meslek lisesi çalıştıran işverene teşvik, internet üzerinden para kazananlara vergi kolaylığı gibi düzenlemeler  yer alıyor.
>