CHP'den yeni asgari ücret önerisi! 'En az 5 bin 225 TL olmalı'

Asgari ücrete ikinci bir zam yapılacağı iddiası vatandaşlar arasında dolaşırken, hükümet cephesinden bu konuda net bir açıklama yapılmadı. Ancak CHP‘den dikkat çeken bir asgari ücret çıkışı geldi. Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 'Asgari ücretli, geçtiğimiz yıla kıyasla aynı oranda ekmek almak isterse asgari ücret en az 5 bin 225 TL olmalıdır' dedi.

CHP%E2%80%99den+yeni+asgari+%C3%BCcret+%C3%B6nerisi%21;+%E2%80%99En+az+5+bin+225+TL+olmal%C4%B1%E2%80%99
ABONE OL

Gıda fiyatlarındaki artış dur durak bilmiyor. Özellikle enflasyon rakamlarının yüzde 70'lere gelmesi sonrası ayçiçek yağından yumurtaya, undan şekere kadar temel gıda ürününde fahiş fiyat artışları yaşandı. Alım gücü de dibi görmüş halde. Bu durum kamuoyunun gündemini oluşturmaya devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYALİ VERDİ

Hükümet kanadından asgari ücrete ara zam konuşulmaya başlanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışlarıyla dar gelirlerinin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz" ifadeleriyle bu zammın sinyalini verdi.

ASGARİ ÜCRET 5 BİN 225 TL OLMALI

Ara zam beklenen asgari ücret için CHP'den de bir açıklama geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, "Son bir yıllık enflasyon, nisan ayında yüzde 70 olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk dört aylık enflasyonu ise yüzde 31,77 olarak gerçekleşti. Bu durumda 4 bin 253 TL asgari ücret, nisan ayı itibariyle enflasyondan arındırıldığında, alım gücü olarak geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 2 bin 625 TL'ye denk geliyor. Asgari ücretli, geçtiğimiz yıla kıyasla aynı oranda ekmek almak isterse asgari ücret en az 5 bin 225 TL olmalıdır" ifadelerini kullandı.