Cepte 10 ayda 800 lira eridi!

Cepte+10+ayda+800+lira+eridi%21;
ABONE OL

Türkiye’de 40 milyon vatandaşın açlık sınırının altında gelirle yaşam mücadelesi verdiğini kaydeden CHP’li Gürer, “10 ay içinde asgari ücretli yurttaşların cebinden her ay 800 lira daha azaldı” dedi .

YOKSULLUKTA ARTIŞ SÜRÜYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Gürer, Türkiye’de nüfusun yüzde 1’ini kapsayan zengin kesimin daha da zenginleşirken, yoksul kesimin her geçen yıl biraz daha yoksullaştığını söyledi. Gürer, “Türk-İş’in 2020 yılı Eylül ayı raporuna göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 447 lira, yoksulluk sınırının ise 7 bin 983 lira. Ülkemizde 10 milyona yakın vatandaşımız açlık sınırının bile altında olan asgari ücret düzeyindeki maaşla geçinmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

ÖNÜNE GEÇİLMESİ ZOR

CHP’li Gürer, “Nüfusun yüzde 43’ü asgari ücretle geçiniyor ve 10 milyona yakın kişi sosyal yardımlardan faydalanıyor. Asgari ücretlinin cebindeki para ise her ay erimeye devam ediyor. Bu yılın başında maaşıyla 4 çeyrek altın alabilen asgari ücretli bugün ancak 3 çeyrek altın alabiliyor. 10 ay içinde asgari ücretlinin cebinden her ay 800 lira daha azaldı. Asgari ücretlinin 10 ay içinde maaşının eridiği bir sistemde, yoksul sayısının kartopu gibi çoğalmasının önüne geçilmesi de mümkün görünmüyor” diye konuştu.

>