Bozdur bozdur harca

Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

Bozdur+bozdur+harca
ABONE OL
ÜLKEDEKİ 4 milyon memurun ve 2 milyonu aşkın memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin son gününde anlaşma sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022 ve 2023’teki memur zam oranlarını açıkladı. Buna göre memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı 2022’nin ilk altı ayı için yüzde 5 + enflasyon farkı, ikinci yarısı için yüzde 7 + enflasyon farkı oldu. 2023’ün ilk altı ayı için yüzde 8 + enflasyon farkı, ikinci altı ay için ise yüzde 6 + enflasyon farklı olarak belirlendi.
 
Seyyanen zam yerine sendika üyesi olan çalışanların ücretini 400 liraya çıkardıklarını belirten Bilgin, “Enflasyon beklentimizin de yüzde 9. IMF’nin de beklentisi bu yönde” dedi. Bakan Bilgin, “Sözleşme kapsamında 3 bin 600 ek gösterge meselesi çalışma grubuyla tamamlanacak. Sözleşme kapsamı içinde tamamlanacaktır. Çalışmamızı yaptıktan sonra, kanun çıkarılması gerekiyor. Sözleşmeli çalışanlar için 3+1 ilkesini benimsedik. O konuda yerel yönetimlerin çalışanlarına haksızlığını gidermek için çalışmalar yapılıyor” ifadelerini kullandı. 
>