Borcu olan emeklilere haciz uyarısı

Borcu+olan+emeklilere+haciz+uyar%C4%B1s%C4%B1
ABONE OL

İcra uzmanı Caner Çakı, maaşlarına haciz gelen emeklilere hayati nitelikte bir uyarıda bulundu: İcra müdürlüğüne itirazda bulunarak haczi kaldırın.

Maaşlarına haciz gelen emeklilere hayati nitelikte bir uyarıda bulunan icra uzmanı Caner Çakı, “Emekli maaşınıza haciz gelirse icra müdürlüğüne itirazda bulunarak haczi kaldırın” dedi. Çakı, icra müdürlüklerinin alacaklının talebi üzerine emekli maaşlarından kesinti yaptığını hatırlatarak, “Emekli maaşından yapılan bu kesintisi alınan maaşın en fazla yüzde 25’i kadar yapılabiliyor. Kanun, haciz işlemle- rinde haciz yapılabilecek miktarın dörtte birinden az olamayacağını belirtir” dedi.

HEMEN İTİRAZ EDİN

Emekli maaşınıza haciz geldiği takdirde kanuna aykırı olarak haciz kesintisi yapıldığını ve bu kesintinin sonlandırılmasının mümkün olduğunu belirten Çakı, “Haciz kesintisi koyan icra müdürlüğüne başvurarak, 5510 sayılı kanunun uygulanmasını talep edin. Büyük ihtimalle talebiniz cevap bulacaktır. Bulmadığı takdirde ise icra tetkik merciine başvurarak, haczi yasak olan maaşınızın kesintiye uğradığını şikayet edebilirsiniz. İcra tetkik hakimi sizin şikayetinizi inceleyecek, maaşınız- daki haczin kaldırılması kararı verecek- tir” ifadelerini kullandı.

>