'Borçları erteleyin!'

%E2%80%99Bor%C3%A7lar%C4%B1+erteleyin%21;%E2%80%99
ABONE OL

Niğde’de patatesler depoda kaldı. Önlem alınmazsa 450 bin ton patates çürüyecek, üretici zarar edecek. Üreticilerin hükümetten acil talebi borçların ertelenmesi...

Türkiye’de yılda ortalama 1 milyon tonla en çok patates üretilen il olan Niğde’de üreticiler, patatesleri maliyetine bile satamadıklarını ifade ediyor. Bu kadar kötüsünü yaşamadıklarını dile getiren patates üreticileri, “450 bin patates depoda çürüyecek” diyor. Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar ve Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, üreticilerin sıkıntılarına acil çözümler getirmek gerektiğini söylediler.

Pandemi vurdu

Kenar, “Bu yıl turist gelmemesi nedeniyle yazlık patatesler de elimizde kaldı. Okullar açılamadı, kışlık patatese de talep azaldı” dedi. Veli Kenar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Patates para etmeyince çiftçilerimiz borçlarını ödemekte güçlük çekiyor. Bu borçlar ertelenmeli. Kredinin önü açılmalı, 100 bine çıkarılmalı.” Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu da girdi maliyetlerinin düşürülmesini ve desteklerin arttırılmasını istedi.

>