Borç değil mali destek verin

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye’nin salgın döneminde kredi ile borçlandırma politikasını eleştirdi ve hükümete, vatandaşı borçlandırmak yerine mali destek sağlama çağrısı yaptı...

Bor%C3%A7+de%C4%9Fil+mali+destek+verin
ABONE OL
EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 31 Mayıs’ta yayınladığı raporunda, Türkiye’nin küresel koronavirüs pandemisinde zora düşen halkına karşılıksız yardım yapmaktan ziyade krediyle borçlandırma yoluna gittiğini rapor etti. Türkiye’nin de üyesi olduğu OECD, hükümetin pandemiden olumsuz etkilenen savunmasız durumdaki hane halklarını ve reel sektörü borçlandırmasının sürdürülemez olduğuna dikkat çekti. Türkiye’ye kredi yoluyla halkı ve şirketleri daha fazla borçlandırmak yerine doğrudan destek vermesini önerdi.
 
BUNUN için bütçede yeterli kaynağın olduğunu açıklayan OECD, mali desteğin daha çok işe yaracağını ifade etti. OECD, kamu ve özel bankaların sorunlu kredilerinin görünümünün belirsizliğini koruduğu belirtirken, uluslararası fonlama koşullarına bağlı olarak aşağı ve yukarı yönlü büyük risklerin baskı yarattığını vurguladı. 12 ay içinde dış finansman ihtiyacının milli gelirin yüzde 30’unu aşacağı açıklanan raporda ayrıca daha fazla gerilimin riskleri artırabileceği tahmin edildi.
>