Bilanço ağırlaşıyor!

Bilan%C3%A7o+a%C4%9F%C4%B1rla%C5%9F%C4%B1yor%21;
ABONE OL

Koronavirüs salgınının ilk döneminden itibaren kepenk kapatan esnaf ve perakendeci, ikinci halkaya geçti. Özellikle turiste yapılan satışların yoğun olduğu mağazalar, kirasını bile çıkaramaz hale geldi.

Normalleşme takvimine 1 Haziran itibarıyla resmi olarak başlayan perakende sektörü ve ticaretin can damarı olan esnaf, daralan iş hacmiyle birlikte birer birer kepenk kapatıyor. Esnaf tarafında haziran ayında 7 binin üzerinde işyerinin kepenk kapatması ile son 5 yılın zirve rakamına ulaşılırken, marka sahipleri ise verimsiz ve ciroda yetersiz olan yüzde 20’lik bir dilim oluşturan mağazaları hem caddede hem de alışveriş merkezlerinde (AVM) kapatmaya başladı.

KİRA ÖDEYEMİYORLAR

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, “Marka sahipleri ikinci halkaya geçti. Ağırlıklı olarak turiste satış yapan AVM’ler de markalar kirasını çıkaramayacak noktada. Caddede istediğiniz zaman çıkabiliyorsunuz rahatlıkla ama AVM’lerde kolay olmuyor. Haziranda 133 üyemizden yüzde 57’si cirosunun yarısını bile yapamadı. Tüm dünyada mağaza perakendesinde çok ciddi daralma meydana geldiğini ve e-ticarete doğru büyük bir kayış olduğunu görüyoruz” dedi.

>