Bazı işverenler yeni asgari ücretin üstüne işte böyle yatıyor: 1000 TL'yi geri ver!

Tüm İşçi Hakları Derneği Başkanı Yalçın Varal, 4253 lirayı ödemek istemeyen bazı işverenlerin işçinin gözünü korkuttuğunu belirterek, “Çalışanın maaşından 1000 lira geri isteniyor. İşsiz kalmaktan korkanlar bu uygulamayı kabul ediyor” dedi.

Baz%C4%B1+i%C5%9Fverenler+yeni+asgari+%C3%BCcretin+%C3%BCst%C3%BCne+i%C5%9Fte+b%C3%B6yle+yat%C4%B1yor:+1000+TL%E2%80%99yi+geri+ver%21;
ABONE OL
MAAŞLARI GASP EDİYORLAR!
 
ASGARİ ücret 2 bin 825 liradan 4 bin 253 liraya yükseltildi ancak pratikte bu her işçi için geçerli değil. Çünkü bazı işverenler, çalışanını işten çıkartmakla tehdit edip maaşını adeta gasp ediyor! Tüm İşçi Hakları Derneği Başkanı Yalçın Varal, asgari ücretin 4 bin 253 liraya çıkarılmasının ardından bazı işverenlerin çalışanları ile pazarlık yaptığını ve yeni asgari ücreti uygulamadıklarını söyledi. Denizli’de bu yönde şikâyetlerin arttığını, işverenin çalışanın banka hesabına yatırdığı maaşından 1000 lirasını geri getirmesini istediğini söyleyen Varal, “Bu durum sadece Denizli’de değil tüm Türkiye’de yaşanıyor. Çalışana baskı yapılıyor. İşsiz kalmaktan korkan da mecbur kalıyor” dedi.
 
‘MUHASEBEYE GERİ VERİYOR’
 
ÇALIŞANLARIN, maaşları yattıktan sonra bir kısmını ertesi gün çalıştıkları firmanın muhasebesine teslim ettiklerini belirten Varal, “Bazı işverenler yeni asgari ücreti uygulamayacaklarını, isterlerse daha düşük ücretle çalışabileceklerini, aksi halde işten çıkarılacaklarını bildirdiler. İşsiz kalmaktan korkan işçiler bu duruma mecburen razı oluyor” diye konuştu. İş Kanunu’na göre, maaşların asgari ücretin altında ödenmesi durumunda her işçi için işverene 125 TL cezai yaptırım uygulandığını kaydeden Varal, “Bu rakam caydırıcılıktan uzak ve komiktir. Ceza denetimleri sıklaştırılmalı ve caydırıcılık arttırılmalıdır. Bu ödemeler haklı fesih nedenidir” ifadelerini kullandı.