Bayram ikramiyeleri yattı mı? Emekli bayram ikramiyesi ne kadar

Milyonlarca emekli vatandaşın aklında Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi ödemeleri yattı mı, ikramiyeler ne kadar gibi sorular var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödeme tarihleri açıklandı.

Bayram+ikramiyeleri+yatt%C4%B1+m%C4%B1?+Emekli+bayram+ikramiyesi+ne+kadar
ABONE OL

Bayram ikramiyeleri ödemeleri 27 Nisan 2022 itibariyle başladı. Türkiye’deki 12 milyon emekli, Ramazan Bayramı ikramiyelerinin miktarını ve hesaplarına yatırılacağı tarihi merak ediyordu.

BU YIL ZAM YAPILMADI

Emeklilere 2018 yılından beri ödenen bayram ikramiyeleri bu sene de hesaplara yatacak. Milyonlarca emekli vatandaş, ikramiyelere zam müjdesi beklese de bu gerçekleşmedi. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda ikramiyeler bin 100 TL olarak belirlendi. Yani Ramazan ve Kurban bayramlarında hesaplara yatacak toplam ikramiye 2 bin 200 TL olacak.

Bayram ikramiyeleri ödemeleri, 27 Nisan 2022 itibariyle hesaplara yatmaya başladı. Yaklaşık 12 milyon emeklinin 2022 yılı Ramazan Bayramı ikramiyeleri 27-29 Nisan tarihlerinde hesaplara yatacak.

ÖDEME GÜNLERİ ŞÖYLE:

4/a’lı işçi emeklileri için ödeme günleri; 17, 18, 19, 20, 21 olanların 27 Nisan, 22, 23, 24, 25, 26 olanların 28 Nisan, 4/b’li Bağ-Kur emeklileri için 29 Nisan, 4/c’li memur emeklileri için ise hem bayram ikramiyeleri hem de Mayıs ayı aylıkları 29 Nisan olarak açıklanmıştı.

BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMLER ALABİLİYOR?

Bayram ikramiyesi, SGK'dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara da ödenecek. Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine verilecek.

İKRAMİYELERDEN KESİNTİ YAPILABİLİYOR MU?

Emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinden herhangi bir kesinti yapılamıyor. Ayrıca bu ödemeler emeklinin borcu olsa dahi haciz konusu yapılamıyor.