Batak Artacak!

Batak+Artacak%21;+
ABONE OL

S&P, Türkiye’de takibe düşen alacakların toplam krediler içindeki payının yüzde 11-12 seviyesine yükselmesini beklediğini açıkladı. Yani bankaların alacaklarının her 5 lirasından 1’i sorunlu hale gelecek!

Krediİ derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye bankacılık sektöründeki sorunlu kredilerin batık krediler ve yeniden yapılandırılmış krediler) önümüzdeki seneye kadar yüzde 20 seviyesini aşacağını tahmin etti. S&P, “2021’de batık kredi oranının yüzde 11-12’ye ulaşmasını bekliyoruz” dedi. Bu durumda bankaların alacaklarının her 5 lirasından 1’i sorunlu hale gelecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada bankalara yeniden yapılandırmaları hızlandırmaları çağrısında bulunmuştu.

MARDİN’DE YÜZDE 10.7 KURULUŞ

Türkiye’nin bankacılık sektörünün Azerbaycan, Mısır, Kazakistan, Yunanistan, Bangladeş ve Arjantin ile aynı grupta değerlendirdiğini belirtti. Bugün bankaların ödemesi geciktiği için takibe düşen alacakları ne durumda. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verileri bu oranın illere göre en fazla yüzde 10 ile en düşük yüzde 2 arasında değiştiğini gösteriyor. İşte takibe düşen alacak oranı en yüksek 5 il; 1-Mardin: yüzde 10.7, 2-Kütahya: yüzde 9.7, 3-Iğdır: yüzde 8.2, 4-Düzce: yüzde 7.9, 5-Adana: yüzde 7.8.

>