Bankalar artık şubesiz olacak

Servis modeli bankacılığına göre, bankalar artık şubesiz olacak, ATM ile hizmet sağlanacak. Dijital bankalar kendi dijital ağını kurabilecek, banka mevduatı kabul edebilecek.

Bankalar+art%C4%B1k+%C5%9Fubesiz+olacak
ABONE OL
Bankacılık sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Bankalar artık şubesiz olacak, ATM ile hizmet sağlanacak. Yeni yılda en az 10 dijital banka başvurusu yapılması bekleniyor. Hizmete sunulacak servis modelinin bankacılıkla müşteri portföyünü genişletmesi hedefleniyor. Dijital bankalar diğer bankalara göre aşırı düşük fiyat, mevduat ürünlerine aşırı yüksek faiz oranı uygulamayacak. Finansal piyasalarda istikrarı bozan davranışlar görülmesi durumunda her türlü tedbir alınacak. 
 
Müşterileri sadece finansal tüketici, KOBİ’lerden oluşacak. Dijital bankalar kendi ATM ağını kurabilecek, banka mevduatı kabul edecek, diğer bankalara kredi kullandırabilecek. Müşterilere kullandırılacak teminatsız nakdi kredilerin toplamı müşterinin aylık ortalama net gelirinin dört katını aşamayacak. Diğer bankalara kredi kullandırırken, elektronik para kuruluşlarına koruma hizmeti verebilecek. Lisanslar gelecek yıldan itibaren dağıtılacak. 
 
Servis modeli bankacılığı nedir?
 
Arayüz geliştiricilerin servis bankalarının sistemleriyle doğrudan API’lar ve açık bankacılık servisleri aracılığıyla bağlantı kurarak müşterileri adına servis bankası üzerinden bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağladığı ve böylelikle arayüz geliştiricilerin servis bankalarının sahip olduğu bankacılık altyapısını kullanarak piyasaya yeni ürün ve hizmetler sunabildiği” bir bankacılık hizmet modeli olarak tanımlanıyor.
>