Bakan Nebati İTO İş Dünyası Buluşması’nda konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İTO İş Dünyası Buluşması toplantısında yaptığı konuşmada, 'Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Tüm dünyada enflasyon en büyük sorun. Bunu daha çok konuşacağız. Kronik kötümserler felaket tellallığı yapsınlar. Gerekirse gemileri karadan yürütür yine de hedeflerimize ulaşmasını biliriz. Birlikte atacağımız kararlı adımlarla aşılmaz dedikleri sorunları aşacağız” dedi.

Bakan+Nebati+%C4%B0TO+%C4%B0%C5%9F+D%C3%BCnyas%C4%B1+Bulu%C5%9Fmas%C4%B1%E2%80%99nda+konu%C5%9Ftu
ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Ticaret Odası İş Dünyası Buluşması’nda konuştu.

Bakan Nebati'nin açıklamalarından satır başları şöyle; Küresel ekonominin oldukça dalgalı geçtiği bir dönemden geçiyoruz. Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Başta enerji ve gıda olmak üzere önemli fiyat artışları oldu. Dünya bir ikilimle karşı karşıya. Enflasyon ve büyüme. Savaşa rağmen mart ayında son zamanların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. Enerji hariç ihracat ithalat dengelenmiş durumda. Bizim karşı karşıya kaldığımız şey şu. İthal ettiğimiz enerjinin maliyeti bizdeki dengeyi bozuyor. Bu dengeyi ihracatı daha fazla artırarak, turizmdeki olumlu gelişmeler sayesinde etkilerini en aza getirmiş olacağız. Turizm alanında kayda değer pazar çeşitliliğine sahibiz. Rusya ve Ukrayna'dan oldukça yüksek ziyaretçi girişi var, artarak devam etmesini bekliyoruz. Çok şükür Mart ve Nisan ayında İstanbul'dan aldığımız bilgiler yüzde 90'ın üzerinde ki salgın öncesinde dahi yakalanmış ay yok, yıl yok.

TÜRKİYE GÜZEL YOLDA

Söz konusu gelişmelerin cari dengemizi olumsuz etkilemesi nedeniyle gerekli önlemleri tek tek alıyoruz. Böylesine küresel bir ortamda her yıl düzenli yapılan G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası başkanları toplantılarına katıldık. Ekim ayında da yapacağız bunu. Seneye Nisan'da da yapacağız. Bu toplantılarda birçok oturuma katıldım. Dünyanın önde gelen şirketleriyle birebir toplantılar gerçekleştirdik. Ülkemizdeki yatırım fırsatlarına ilişkin kapsamlı bilgiler verdik. Sahip olduğumuz genç, dinamik nüfus, kapsamlı ve kararlı hamlelerimizle küresel zorluklarla mücadele kapasitemizin her geçen gün arttığını ifade ettik. Türkiye güzel yolda. Ah buradakiler şöyle bir gelseydiler orada Türkiye'ye olan ilgi ve alakayı, beklentileri görebilseydiler. Bu ülke güçlü bir ülke. Yeni başarı hikayelerini yine beraber yazacağız. Türk Lirası'na güvenin.

 

Kaynak: DHA-İHA