Asgari ücrette son tahmin: 3 bin 900 TL

Ankara kulislerinden edinilen son bilgilere göre; asgari ücrete yüzde 30 zam düşünülüyor. Vergi muafiyeti de uygulamaya geçerse, asgari ücretle çalışan işçinin ücreti yeni yılda 3 bin 900 lira civarında olacak.

Asgari+%C3%BCcrette+son+tahmin:+3+bin+900+TL
ABONE OL
1000 LİRANIN ÜZERİNDE ARTIŞ
 
HAYAT pahalılığının altında ezilen asgari ücretlilerin gözü 2022’nin ücretinde. Beklentiler giderek yükselirken, zam oranının enflasyonun üzerinde olacağı kesin. Hükümetten bu yönde birçok kez “asgari ücretin yaşanılabilir bir seviyeye getirileceği” açıklaması geldi Ankara kulislerinden sızan bilgilere göre ise artış oranı enflasyonun çok üzerinde olacak. Dillendirilen oran yüzde 30’lar seviyesinde. Eğer bu gerçekleşirse, asgari ücrete net 850 lira zam gelecek. Ücretteki vergi muafiyeti de hayata geçerse, asgari ücret 2022’de 3 bin 900 lira civarında olacak.
 
BAKAN BİLGİN: SICAK BAKIYORUZ
 
ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, vergi muafiyetine sıcak baktıklarını belirtirken, yeni asgari ücretin belirlenmesinde tüm kesimlerin talebinin alındığını belirtmişti. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da dün bir TV kanalına bu konuda bir değerlendirmede bulundu. Kurtulmuş, “Başta asgari ücret olmak üzere dar gelirli vatandaşların beklentilerini karşılayacak bir düzenleme yapılacak. Hakkaniyet, enflasyon oranı üstünde bir artış olması. Asgari ücreti yaşanabilir bir seviyeye çıkarmak en önemli vazifedir” ifadelerini kullandı.
 
>