Asgari ücretlilere zam, zenginlere vergi

Asgari+%C3%BCcretlilere+zam,+zenginlere+vergi
ABONE OL

Ada ülkesi Yeni Zelanda’da asgari ücret, saatlik 18.90 dolardan 20 dolara yükseltildi. Zenginlere ise yüzde 39 vergi getirildi. OECD verilerine göre, Yeni Zelanda 2019’dan beri, asgari ücretin en yüksek olduğu 5 ülkeden biri.

Yeni Zelanda’da hükümet, asgari ücrete zam yaptığını duyurdu. Asgari ücret, saati 18.90 dolardan 20 dolara yükseltildi. Hükümet, asgari ücret zammından 175 bin 500 işçinin yararlanacağını ve bunun ekonomiye yıllık etkisinin 216 milyon dolar olacağının tahmin edildiğini açıkladı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, asgari ücretteki artışın seçim vaatlerinden biri olduğunu belirterek, “Bu artış en savunmasız gruplara olan destekleri ve iyileştirmeleri temsil ediyor” ifadelerini kullandı.
 
Yeni yasayla zenginlere ise yüzde 39 vergi getirildi. Bu vergi, yılda 180 bin dolardan fazla kazananlara uygulanacak. Yeni Zelanda’da bu gruba giren kişi sayısı ülke nüfusunun yüzde ikisine tekabül ediyor. Yeni gelir vergisinin ülke ekonomisine katkısının yıllık 550 milyon dolar civarında olması bekleniyor. Muhalefet Ulusal Parti Sözcüsü Scott Simpson ise asgari ücrete yapılan zammı ‘ekonomik vandalizm’ olarak değerlendirdi. 
>