Asgari ücret için hesaplamalar netleşti! 2 formül masaya geldi...

Milyonlarca asgari ücretli gözünü temmuz ayına çevirdi. Asgari ücret zammıyla ilgili her gün yeni bir rakam iddiası ortaya atılıyor. Bahsi geçen son rakamlar ise yüzde 10 ya da yüzde 10'lik bir artışın olacağı yönünde. İşte detaylar...

Asgari+%C3%BCcret+i%C3%A7in+hesaplamalar+netle%C5%9Fti%21;+2+form%C3%BCl+masaya+geldi...
ABONE OL
1 / 8

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, doğrudan yaklaşık 8 milyon çalışanı, dolaylı olarak da tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücrette yapılacak artış konusunda işin taraflarıyla toplantı yapacak.

2 / 8

SGK PRİMİ DETAYI

Asgari ücret zammında yüzde 10-20 oranları ön plana çıkarken, 750 liraya yakın olan SGK priminin devlet tarafından karşılanarak bu tutarın asgari ücrete dâhil edilerek 5 bin liraya çıkarılması da seçenekler arasında bulunuyor.

3 / 8

YÜZDE 10 VEYA 20 ZAM GELİRSE...

Asgari ücrete yapılacak zammın asgari ücret üzerinde ücretle çalışanlar için de artışı gündeme getirmesi bekleniyor. Yüzde 10'luk zamma göre net asgari ücret 4678.3 lira (brüt 5505,4 lira), yüzde 20'lik zamma göre de 5103.6 lira (brüt 6004.8 lira)olacak.

4 / 8

Yeni asgari ücretle birlikte çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi yeniden belirlenecek, en düşük aylık ihbar, kıdem tazminatı, emzirme yardımı da artacak.

5 / 8

KIDEM TAZMİNATI

Temmuz ayında asgari ücretin artmasıyla kıdem tazminatları son brüt maaş üzerinden hesaplanacak. İşten ayrılanlar için hesaplamada yeni asgari ücretin brüt rakamı geçerli olacak. Asgari ücret bütün iş kollarını kapsayacak şekilde belirleniyor, işveren bu ücretin altında ödeme yapamıyor.

6 / 8

DAR GELİRLİNİN DE GELİRİ ARTACAK

Asgari ücrette yapılacak bir güncelleme sadece 8-9 milyon asgari ücretlinin değil asgari ücret üzerinde maaş alan milyonlarca çalışanın da gelirinin artmasına yol açacak.

7 / 8

TEMMUZ AYINDA NELER DEĞİŞECEK

SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon artışı alacak -Memur emeklileri ve memurlar topu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alacak -Sosyal yardım maaşları artacak - Kıdem tazminatı tavanı yükselecek - Sosyal refah artışı hesaplanacak - Asgari ücretin güncellenmesi gündeme gelecek

8 / 8

ÖDEME TAKVİMİ DE NETLEŞTİ

4 TEMMUZ: Zam oranları belli olacak 1-8 TEMMUZ: Emeklilere Kurban Bayramı ikramiyesi 1-5 TEMMUZ: Memur emeklilerine maaş, ay içinde zam farkı 15 TEMMUZ: Memurlara zamlı maaş 18-26 TEMMUZ: SSK emeklilerine zamlı maaş 25-28 TEMMUZ: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş