Artmayan tek şey maaşlar

Gelen zamların şokunu henüz atlatamamışken ‘yeni bir zam dalgası daha yolda’ haberleri vatandaşı isyan ettirdi: Dayanacak gücümüz kalmadı. Yapılan zamlar kadar işçi, emekli ve memurun maaşlarına da zam yapılsın!

Artmayan+tek+%C5%9Fey+maa%C5%9Flar
ABONE OL

SON dönemde gündem zam zam zam... Önü arkası kesilecek gibi de görünmüyor. Ekonomistlere göre bu kış adeta zam yağmuru yaşanacak. Doğal gazdan elektriğe, gıda fiyatlarından konut kiralarına kadar hemen her tüketim harcamasında yüksek zamlar söz konusu. Yeni zamlarla birlikte kapıda olan kışın çetin geçeceği ise şimdiden ortada. Artmayan tek şey ise maaşlar. Yılbaşında 2 bin 825 lira olarak belirlenen asgari ücret, bugüne kadar yapılan zamlar karşısında çoktan eridi. Açlık sınırı ise asgari ücretin üzerinde, 2 bin 926 lira olarak hesaplanıyor.

‘HER ŞEY 2 MİSLİ FİYATA’

İŞÇİSİ, emeklisi, memuru “dayanacak gücümüz kalmadı” diyerek tepkisini dile getirirken, yapılan zamlar kadar aldıkları maaşlara da zam yapılmasını talep ediyor. Emekli Mehmet Şimşek, “Ocak ve temmuzda yapılan artışlar gelen zamların yanında kaşık kadar kaldı. 2 bin lira emekli maaşıyla nasıl geçinelim. Okuyan çocuğum var. Çalışmaya mecburum” derken, asgari ücretli çalışan Ergün Dede, “Var mı asgari ücretle geçinebilen. Markete giriyorsun, geçen sene aldığın aynı şeyler 2 misli. Her şeye her gün zam geliyor. Maaşlar hariç. Madem öyle onları da artırsınlar” ifadelerini kullandı.

GELMESi MUHTEMEL YENi ZAMLAR...

*Avrupa’da doğal gaz fiyatları yeni rekorlar kırarak bin metreküp için 1000 dolar eşiğini aştı. Elektrik ve doğal gaza yüzde 15 daha zam bekleniyor.

*Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernek- leri Federasyonu; ekmek, hayvansal ürünler, bakliyat, hububat ve bitkisel yağlarda en az yüzde 15 zam beklendiğini duyurdu.

*Emtia ve navlun fiyatlarındaki küresel artış, içeride ise enerji başta olmak üzere yükselen maliyetler ve kurdaki dalgalanma hazır giyim üreticilerinin kârlılığında sert daralmaya yol açtı. Bu, 2022’nin ilk çeyreğinde vatandaşa yüzde 20-30 zam olarak yansıyacak.

>