Araziler ekilmiyor

Araziler+ekilmiyor
ABONE OL

Üç Trakya kadar tarım arazisinin artık ekilmediğini belirten CHP’li Gökhan Günaydın, “Son 20 yıl içerisinde Türkiye’de 35 milyon dönüm alanı çiftçi ekmekten vazgeçti” dedi.

Kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olan Türkiye’de artık ithalat devri yaşanıyor. Yeterli desteği görmeyen, borcuna borç eklenen çiftçiler ise artık arazilerini ekmekten vazgeçiyor. CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Gökhan Günaydın, üç Trakya kadar tarım arazisinin artık ekilmediğini söyledi. Günaydın, “İthalata dayalım tarım politikası çiftçiyi küstürdü. Kendi kendine yeterken, ne oldu da Türkiye bu hale geldi?” ifadelerini kullandı.

35 MİLYON DÖNÜM

Günaydın, “Son 20 yıl içerisinde Türkiye’de 35 milyon dönüm alanı çiftçi ekmekten vazgeçmiştir ve çiftçilikten vazgeçen nüfus sayısı 700 binden fazladır. 35 milyon dönüm, 3 Trakya büyüklüğündeki bir alanı ifade etmektedir. 10 milyar dolar tarım ürünü ithalatı yapıyoruz. 6 milyar dolar da tarımsal hammadde ihracatı yapmıştır Türkiye. Açık 4 milyar dolardır ve bugünkü dolar kuru üzerinden bu 30 milyar liranın üzerindedir” diye konuştu.

>