Araç muayenesi cezalarına af!

Ara%C3%A7+muayenesi+cezalar%C4%B1na+af%21;
ABONE OL

Trafik cezalarını da kapsayan af yasasına araç muayene cezaları da eklendi. Aracına zamanında muayene yaptırmayanlar aylık yüzde 5, yıllık yüzde 60 faizden kurtulacak

HÜKÜMETİN TBMM’ye sunduğu yeni af yasa teklifine, aracının muayenesini yaptırmadığı için cezaya yakalanan araç sahipleri de eklendi. Eklenen önergeye göre, araç muayenesi yaptırmaları gerektiği halde süresinde yaptırmamış olanlar, 31 Aralık 2021’e kadar araç muayenelerini yaptırmaları halinde aylık yüzde 5 gecikme faizini ödemekten kurtulacaklar. Böylece aracına zamanında muayene yaptırmayanlar aylık yüzde 5, yıllık yüzde 60 faizden kurtulacak.

ÖNERGEYLE EKLENDİ

KANUN yayımlanıncaya kadar olan sürede biriken borçlar yüzde 5 yerine üretici fiyatı endeksi (ÜFE) oranı kadar artırılacak. Kanunun yayımlandığı tarihten araç muayenesinin yapıldığı tarihe kadar geçen süreye ise yüzde 5 yerine yüzde 0.75 faiz uygulanacak. Buna göre yıl sonuna kadar aracını muayene yaptırmayıp yıl sonunda yaptıranlar, örneğin 375 liralık bir muayene parasına ilave olarak 112 lira yerine 33 lira faiz ödeyecekler.

>