AK Partili Kurtulmuş'tan asgari ücret açıklaması: Çalışmalar yapılıyor

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan asgari ücret 2022 ve emeklilikte yaşa takılanlar için dikkat çeken açıklamalar geldi. Kurtulmuş, 'Asgari ücrete zam gelecek mi' sorusunu yanıtlarken, EYT düzenlemesi için de çalışma yapıldığını belirtti. İşte tüm detaylar...

AK+Partili+Kurtulmu%C5%9F%E2%80%99tan+asgari+%C3%BCcret+a%C3%A7%C4%B1klamas%C4%B1:+%C3%87al%C4%B1%C5%9Fmalar+yap%C4%B1l%C4%B1yor
ABONE OL
1 / 9

Peş peşe gelen zamların ardından asgari ücretle geçinmek neredeyse imkansız. Vatandaş ek zam bekliyor. Hükümet kanadından konuyla ilgili açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. Yılda bir kez belirlenen asgari ücret tarafına ek zam yapılabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Peki Asgari ücrete zam gelecek mi 2022, ne zaman açıklanacak? Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? İşte asgari ücret zammına ilişkin son dakika haberinin detayları…

2 / 9

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında Temmuz zamlarına ilişkin flaş bir açıklamada bulundu. Erdoğan memur ve emeklinin Temmuz’da alacağı zamma ilişkin, “Ocak ayında çok önemli adımlar attık. Temmuzda enflasyon farklarıyla yine bir rahatlama sağlayacağız” derken asgari ücret beklentileri içinse bir kez daha o tarihi işaret etti. Erdoğan, asgari ücret ara zam beklentilerine yönelik, “Yıl başında çok daha kapsamlı ve rahatlatıcı adımlar planlıyoruz. İnşallah önümüzdeki şubat-martla birlikte enflasyon da önemli ölçüde gerileyecek” açıklamasında bulundu.

3 / 9

NUMAN KURTULMUŞ'TAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

TGRT Haber'de gündemi değerlendiren AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "dövizdeki oynaklık giderilecek" dedi. Asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği ile ilgili soruya Kurtulmuş, "Çalışmalar yapılıyor" cevabını verdi.

4 / 9

Kurtulmuş'un açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

5 / 9

Hem döviz oynaklığı, hem fiyat artışı tüm vatandaşları olumsuz etkilerken, vatandaşların alım gücü olumsuz etkilendi.

6 / 9

Asgari ücrette olağanüstü artış yaşanması, vergilerden vazgeçilip vatandaşlara doğrudan destek verilmesi, bütün bunlar alım gücünü artıracak hamlelerdi. Ama temmuz ayında emekli ve memurların gelirinin artırılması için çalışmalar var.

7 / 9

Sabit gelirli çok geniş bir kitlenin ücretini artıracak bir dokunuş mutlaka hükümet tarafından yapılacak ve vatandaşların enflasyonun altında ezilmemesi için gereken çalışmalar temmuz ayında sonuçlanacak.

8 / 9

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin de şunları söyledi:

9 / 9

“Orada da çalışmalar yapılıyor. Ama bu işler öncelik ve zamanlama meselesidir. Bu durum, vatandaşın bize çarşıda pazarda söylemiş olduğu bir durum. Bu anlamda vatandaşın gündemindeki konulardan birisi de EYT’dir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını sürdürür ve öncelikler ortaya çıktığı zaman bununla ilgili karar kamuoyu ile paylaşılır."