Acil 150 bin kişi aranıyor!

Ayakkabı sektörü, bu yıl zirveye koşuyor. İç piyasanın yanı sıra Avrupa başta olmak üzere dış pazarlardan da yoğun talep alıyor. Sektör talebe yetişebilmek için işe alacak 150 bin kişi arıyor.

Acil+150+bin+ki%C5%9Fi+aran%C4%B1yor%21;
ABONE OL
HEDEF 1.5 MİLYON DOLAR
 
NORMALLEŞMEYLE birlikte yazı hareketli geçiren ayakkabı sektörü, eylülde başlayan eğitim sezonuyla da depara kalktı. İki yıllık pandemi sürecinde daha çok evde olunması nedeniyle ertelenen ihtiyaçlar da devreye girince iç pazarda talep patlamasıyla karşılaşan ayakkabı sektörü, ihracatta da rekorlar kırıyor. Zirvesini yaşayan sektör, talepleri karşılayabilmek için işe alacak acil 150 bin kişi arıyor. Sektör yılsonunda 1.5 milyar dolar, 2023’te ise 2.5 milyar dolar ihracat hedefliyor.
 
ARA ELEMAN İHTİYACI
 
YILDA 480 milyon çift ayakkabı ürettiklerini ve bu üretimi daha da artırmaları gerektiğini belirten Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İçten, “Ancak çalışacak işçi bulamıyoruz. Özellikle ara eleman konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Ayakkabı sanayii, robotlarla çalışan değil, emek yoğun bir sektör” ifadelerini kullandı. Sektörde 320 bin kişinin istihdam edildiğini belirten İçten, 150 bin kişiye daha ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
>