50 günde 1.7 milyon kişi icralık oldu

50+g%C3%BCnde+1.7+milyon+ki%C5%9Fi+icral%C4%B1k+oldu
ABONE OL

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, bankalara borcu olan vatandaş sayısı 34 milyona ulaştı. Son 50 günde ise 1 milyon 775 bin icra dosyası açıldı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin verilerine göre bankalara borcu olan vatandaşların ve icralık dairelerindeki dosyaların sayısında büyük artış yaşandı. 18 yaş altı 23 milyon çocuğun dışında kalan 60 milyon vatandaşın 34 milyonu bankalara borçlu, icra dairelerinde ise işlemde olan 22 milyondan fazla dosya bulunuyor. “Anlatılanın aksine işte Türkiye’nin ekonomik tablosu bu” diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, resmi verilere göre 50 günde 1 milyon 775 bin yeni icra dosyası açıldığını söyledi. 
 
Vatandaşın bankalara ve finans şirketlerine olan borcunun katlandığını söyleyen Yılmazkaya, “Vatandaş borcunu borçla çevirir hale geldi. Küçük ve orta boy işletmelerin bankalara olan kredi borçları ise 12 Mart itibariyle 860 milyar liraya kadar çıktı. Borçlu vatandaş sayısı da son bir yıllık dönemde 2 milyon 344 bin kişi arttı” dedi. İktidarın, vatandaşlara bankaları adres gösterdiğine vurgu yapan CHP’li Yılmazkaya, bu nedenle vatandaşların bankalara olan borcunun geçen yıla oranla yüzde 41 arttığını dile getirdi. 
 
Yılmazkaya, bankalara tüketici kredisi ve kredi kartı borcu bulunan vatandaş sayısının yılın ilk ayında 323 bin kişi artarak 34 milyon 327 bine yükseldiğini ifade etti.
>