2.2 milyon çalışan işsizlik tehlikesinde

İşten çıkarma yasağının kalkmasıyla 2.2 milyon kişi, işsizlik riskiyle karşı karşıya kaldı. İşçi temsilcileri, hak kaybına yol açan arabuluculuğun kaldırılması için çağrıda bulundu

2.2+milyon+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fan+i%C5%9Fsizlik+tehlikesinde
ABONE OL

PANDEMİ kısıtlamalarının kalkmasıyla, işverenlere konulan işten çıkarma yasağı da kaldırılmıştı. Birçok çalışanın adı, işten çıkarılacaklar listesine yazıldı. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği alan 2.2 milyon işçinin büyük bölümünün işten çıkarılma tehlikesiyle yüz yüze olduğu beliltildi. İşçi temsilcileri, işten çıkarma yasağının pandemi boyunca devam etmesi gerektiğini belirtirken, arabuluculuğun ise tamamen kaldırılması talebinde bulundu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, özellikle eylül-ekim ayında işten çıkarmalarda patlama yaşanabileceğini söyledi.

‘ADALETE ERİŞİM ENGELLENİYOR’

‘ARABULUCULUK’ konusuna da değinen Çerkezoğlu, işe iade davalarında da artış olacağını belirterek, “Bu davalarda arabuluculuk uygulamasının dava şartı olması kabul edilemez. Bu şart, işçinin adalete erişimi engelleyici niteliktedir. Arabuluculuk uygulaması işçilerin alacaklarının önemli bir bölümüne işveren tarafından el konulması şeklinde işliyor. Adaletten umudunu kesen ve nakde ihtiyaç duyan işçiler arabuluculuk aşamasında alacaklarının önemli bir bölümünden vazgeçiyor” ifadelerini kullandı.

>