20 Aralık gecesi ne oldu? Ali Babacan açıkladı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 20 Aralık gecesi yaşananları anlattı. Babacan, 'Aralık ayında Merkez Bankası 17 milyar dolarlık döviz satmış. Bunun 9 milyarını da gizli saklı yapmış' dedi.

20+Aral%C4%B1k+gecesi+ne+oldu?+Ali+Babacan+a%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1
ABONE OL

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" sistemini açıklamasının öncesinde 18 lira olan dolar bu açıklama sonrasında 12 liraya kadar düşmesinin yankıları sürüyor. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında 20 Aralık gecesinin detaylarını anlattı. Babacan, "Merkez Bankası arkadan cayır cayır dolar satmış. Arka kapıdan 130 milyar doları satmıştı ya, aynı işi tekrarlamış. Rakamlar çok açık" dedi. 

Babacan'ın açıklamasında şunları söyledi:

"20 Aralık akşamı cumhurbaşkanı bir açıklama yaptı. Yeni bir mevduat sistemine geçiyoruz diye. Aynı gece döviz kurunda bir gerileme yaşandı. Şöyle bir algı oluşturuldu. Yeni sistemin dövize faydası oluyor diye. Fakat bir baktık o akşam ve ertesi gün Merkez Bankası arkadan cayır cayır dolar satmış. Arka kapıdan 130 milyar doları satmıştı ya, aynı işi tekrarlamış. Rakamlar çok açık.

Merkez Bankası'nın rezervi eksiye düştü. Kasımın sonunda rakam eksi 47, aralık sonunda eksi 64. Demek ki aralık ayında Merkez Bankası 17 milyar dolarlık döviz satmış. Bunun 9 milyarını da gizli saklı yapmış. Bu 17 milyar dolar nerede? Cevap veremiyorlar çünkü gizli saklı yapıyorlar.

Bu krizin çözülmesi sadece ekonomi politikalarıyla olmaz. Çok daha geniş bir alanda çalışmayı gerektirir. Hukuk, adalet, dış politika ve iyi eğitim politikası olmadan sorunları çözemezsiniz. Öncelikle zemini sağlamlaştırmak gerekiyor."

>