‘2. el’ tuzağı!

Sıfır araca maddi imkanları yetmeyen vatandaş ikinci el araçlara yüklenince dolandırıcılara gün doğdu. Uyanıklar, vatandaşlara şasi numarası değiştirilmiş veya kullanımına engel hak mahrumiyeti bulunan araçları satmaya başladı

‘2.+el%E2%80%99+tuza%C4%9F%C4%B1%21;
ABONE OL

OTOMOBİL fiyatlarının uçuk boyutlara ulaşmasıyla vatandaş için birinci el otomobil hayal haline geldi. Bu nedenle vatandaş, bütçesi için daha uygun olan ikinci el araçlara ilgi göstermeye başladı. Ancak dolandırıcı ve hırsızlar, bu durumu da fırsata çevirdi. Ucuz araç bulmaya çalışan tüketiciye ‘change araç’ yani şasi numarası değiştirilmiş çalıntı araçlar satılmaya başlandı. Kullanımına engel hak mahrumiyeti bulunan araçların da vatandaşlara satıldığı belirtildi. Araçların şasi ve motor numaraları standart dışı uygulamalarla kazınıyor. Yerine ağır hasarlı ya da trafikten men edilmiş araçların motor ve şasi numaraları benzer fontlarla mühür şeklinde vurularak aktarılıyor.

‘UCUZSA ŞÜPHEYLE YAKLAŞIN’

PİLOT Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, vatandaşları 2. el otomobil alırken dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında uyarılardı. Ortalama piyasa fiyatının altında satışa sunulan her ikinci el otomobile şüpheyle yaklaşılması gerektiğini söyleyen Emre, “Ruhsat bilgisinde yazan plaka, şasi ve motor numarasıyla, aracın somut bilgilerinin eşleştirilmesi çok önemli bir husus. Ekspertiz ve check-up esnasında, şasi numaralarının yazılı olduğu podye, kapı eşiği, araç tabanı gibi bölümlerde kaynak, kesme, kazıma işlemi olup olmadığı titizlikle incelenmeli. Yine aynı şekilde aracın hasar kaydı bilgileriyle ekspertiz bilgilerinde eşleşme yoksa, tüketiciler detaylı ekspertizde ısrarcı olsun” dedi.

>