Umutsuzluk rekoru

+Umutsuzluk+rekoru
ABONE OL

Ekonomi Haberleri | İş bulma umudunu yitirenlerin sayısı son bir yılda 2.3 kat artış gösterdi. TÜİK’in işsiz saymadığı bu kesimin sayısı ilk kez 1.6 milyonu aşarak rekor kırdı…

 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün yayınladığı son verilere göre ülkede işsizlik azalıyor. Buna göre, işsiz sayısı 2020 Kasım döneminde geçen yılın aynı ayına göre 303 bin kişi gerileyerek 4 milyon 5 bin kişi oldu. İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 103 bin kişi azaldı. Rakamlar tartışılırken, TÜİK’in tablolarına bakıldığında son bir yılda iş bulma umudunu yitirenlerdeki artış dikkat çekiyor. 
 
Verilere göre son bir yılda iş bulma umudunu yitirenlerin sayısı yüzde 134 artış gösterdi. Kasım 2019 döneminde iş bulma umudu olmayanların sayısı 715 bindi. Bir yılda bu sayı 959 bin kişi artarak 1 milyon 674 bine çıktı. Böylece Türkiye tarihinde ilk kez iş bulma umudunu yitirenlerin sayısı 1.6 milyon kişiyi aşarken, son bir yıllık yükselişteki istikrar ise dikkat çekti. İş aramayıp, çalışmaya hazır olanların toplam sayısı ise 4 milyon 832 bin.
>