2022 emekli maaşı ne kadar olacak? 2022 emekli maaşı zammı ne zaman açıklanacak?

2022 emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaşı zammı belli oldu mu? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücreti açıklamasının ardından gözler emekli maaşı zammına çevrilmişti. Yeni yılım girmesi ile birlikte emekli maaşı zammının ne kadar olacağı en çok araştırılan konular arasında yer alıyor.

+2022+emekli+maa%C5%9F%C4%B1+ne+kadar+olacak?+2022+emekli+maa%C5%9F%C4%B1+zamm%C4%B1+ne+zaman+a%C3%A7%C4%B1klanacak?
ABONE OL
Yeni asgari ücretin 4253 TL olduğunun açıklanmasından sonra emekli maaşı zammı merak ediliyor. Emekli maaşında iki formül üzerinde durulduğu söyleniyordu. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati emekli maaşı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
2022 emekli maaşı ne kadar olacak?
 
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Memurumuzu, sabit gelirlileri korumaya devam edeceğiz. Emeklilerimiz için de memnun edecek bir çalışma olacak" dedi.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
 
Memurumuzu bugüne kadar koruduk bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. Memurlarımıza ek artışlar yapıldı, bize teşekkür ediyorlar. Üreticiye çok önemli destekler sağlıyoruz. Sabit gelirlilerin hakkını koruyan tedbirleri alacağız.
 
KGF kredisi geliyor. KGF'yi de genişletiyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Özellikle üretime yönelik Kurumlar Vergisi'nde 1 puanlık indirim yapıyoruz. KDV'de çok önemli düzenlemeler yapıyoruz. Diğer alanlarda da sektörleri rahatlatacak adımlar atıyoruz. Güzel şeyler olacak. Yapılacak çalışmaların neticesinde enflasyonla ilgili beklentimiz aşağı yönde. Kim kaldı şimdi emekliler? Emeklilerimizle ilgili arkadaşlarımız zaten çalışıyor. Bununla ilgili yapılacak iyileştirmelerin, emeklilerimizi de mutlu edecek bir iyileştirme olacağına yönelik benim de kanaatim çok yüksek. İlgili bakanlık çalışmasının neticesinde, hangi noktaya geleceğimizi hep beraber görmüş olacağız.
 
2022 emekli maaşı zammı ne zaman açıklanacak?
 
2022 emekli maaşı zammı aralık ayı enflasyon oranının da açıklanması ile belli olacak. Aralık ayı enflasyonu ise Ocak'ta açıklanacak.
 
Böylece yeni yılda SGK ve BAĞKUR emekli maaşlarına gelen zam 3 Ocak'ta belli olmuş olacak.
 
TÜİK tarafından temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım aylarını kapsayan, 5 aylık enflasyon açıklandı. Bu açıklamalara göre TÜFE'de 5 aylık enflasyon yüzde 10.47 oldu. Böylelikle 5 aylık enflasyon farkı yüzde 7.47 olarak hesaplandı.
 
Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.
>