'Asgari ücret en az 5 bin TL olsun'

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, asgari ücretten vergi alınmamasını, 2022 için belirlenecek asgari ücretin de brüt olarak en az 5 bin TL olmasını talep etti.

++%E2%80%99Asgari+%C3%BCcret+en+az+5+bin+TL+olsun%E2%80%99
ABONE OL

PEŞ PEŞE AÇIKLANIYOR 

Milyonlarca insanın beklediği asgari ücret görüşmeleri öncesi bir talep de restoran işletmecilerinden geldi... Geçen hafta işçi tarafındaki ilk talebi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) açıklamış, asgari ücretin 5 bin 200 lira olması talep edilmişti. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği’nden (TÜRES) yapılan açıklamada ise, 2022 için belirlenecek asgari ücretin de brüt olarak en az 5 bin TL olması istendi.

‘VERGİ DE ALINMASIN’ 

Mevcut ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda hem çalışanların hem de işverenlerin zorda kalmaması gerektiğini belirten TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, “Asgari ücrete kadar olan gelir üzerinden vergi alınmaması gerekiyor. Vergisiz bir şekilde brüt en az 5 bin TL olarak belirlenebilecek bir asgari ücret hem çalışanları hem de işverenleri rahatlatacaktır. Böylelikle kayıt dışı istihdamın da önüne geçilecektir” dedi.

>