SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Tahtın yeni sahibi! Prens Charles kral oluyor!

İngiltere’de tahtın 70 yıllık sahibi Kraliçe Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe’nin yerine gelecek isim Prens Charles'ın eşi Cornwall Düşesi Camilla oldu. Prens Charles ise artık ‘kral’ olarak tahtta oturacak.
Haber Giriş Tarihi: 08.09.2022 21:19
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2022 21:19
https://www.abcgundem.com
kapak resmi

Kraliçe Elizabeth'in ölümü sonrası, tahtın yeni varisi merak konusu oldu. Britanya taht sıralamasına göre, Kraliçe 2. Elizabeth'ten sonra oğlu 73 yaşındaki Prens Charles Philip Arthur, İngiltere'nin yeni kralı oldu. Eşi Cornwall Düşesi Camilla ise Kraliçe olarak tahta geçecek. Prens Charles'in ardından ise tahtın ikinci sırasında 40 yaşındaki Prens William ve tahtın üçüncü sırasında 9 yaşındaki Prens George yer alıyor.

2015 yılında yürürlüğe giren Perth Anlaşması uyarınca, taht sırasındaki veliahtlardan ilk altı kişinin evlenmeden önce hükümdarın rızasını alması gerekiyor. Böyle bir rıza olmaksızın evlendikleri takdirde, onlar ve çocukları taht sıralamasından men edilir.

21 yaşın üzerinde olan taht sıralamasındaki ilk dört kişi ve hükümdarın eşi, devlet danışmanı olarak atanabilir. Devlet danışmanları, hükümdarın Birleşik Krallık'taki görevlerinin bir kısmını, o ülke dışındayken veya geçici olarak iş göremez durumdayken yerine getirir. Aksi takdirde, sıralamadaki kişilerin bireylerin belirli yasal veya resmi rolleri yok.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar